Tradycje bożonarodzeniowe

Obfitość spośród tradycji Bożego Narodzenia zostało na przestrzeni dziejów odczuwalnie przetworzonym albo zapomnianym, w miejsce części z tych tradycji wniknęły inne, okazyjnie zaczerpnięte z mniej lub bardziej odległych nam obszarów kulturowych.

Chociażby takie stosunkowo mocno kojarzone z Bożym Narodzeniem drzewko bożonarodzeniowe to akurat nie jest obrzęd z rodzimej tradycji bożonarodzeniowej. Wieki temu w domach naszych przodków nie występowały choinki bożonarodzeniowe zaś zamiast nich były snopy siana, które układało się w rogach obejścia. Zwyczaj wystawiania choinki w formie drzewka szpilkowego dotarł do nas dopiero około osiemnastego wieku z Niemiec (więcej…), tradycja ta pomału przesiąkała z obytych światowo sfer wyższych do niższych warstw plebsu. Choinkę zdobiło się początkowo własnoręcznie stwarzanymi dekoracjami bożonarodzeniowymi, dopiero wraz z uprzemysłowieniem dotarły na nie stwarzane w wytwórniach ozdoby betlejemskie.

szopka betlejemskaCiekawą tradycją, która współcześnie jest już jakby zapominana są szopki betlejemskie. Tego rodzaju szopki bożonarodzeniowe ukazują zajścia z momentu narodzenia Zbawiciela, a wyobrażają śpiące w żłobie Dzieciątko otoczone św. Józefem i św. Maryją, zwierzętami domowymi mieszczącymi się w stajni, oraz przybyłymi na wołanie anielskie pasterzami strzegącymi swych owiec i Trzema Królami, którzy doszli tam poprowadzeni przez Gwiazdę Betlejemską. Szopki bożonarodzeniowe stworzone są często z wielką dozą pietyzmu z drzewa i słomy, jakkolwiek dzisiaj wytwarzane szopki robione są często z mas plastycznych. Nie sposób sobie wyobrazić szopki bez figurek św. Rodziny, pastuszków, Trzech Monarchów a także bydła, osła i owieczek. Zdarza się, że tego typu szopki bożonarodzeniowe mają wbudowaną pozytywkę, która odgrywa jakąś kolędę betlejemską, np. popularną chyba na całym świecie „Cichą Noc”.

Aktualnie w obrzędach betlejemskich triumfują materialne modele z USA, jakie niewiele mają wspólnego z uduchowionym aspektem tychże Świąt i opierają się na jak najmocniejszej sprzedaży jakichkolwiek akcesoriów, jakie da się wręczyć pod choinkę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *